Z przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników. To ważne wydarzenie miało na celu wprowadzenie najmłodszych w fascynujący świat literatury i zachęcenie ich do regularnego czytania. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zapoznali się z biblioteką szkolną i jej zasadami, dowiedzieli się o korzyściach płynących z czytania książek, poznali prośby książek, które przypomniały im o szacunku do literatury, złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnika oraz otrzymali w prezencie książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Dzięki specjalnie przygotowanym książkom, dzieci będą mogły rozpocząć swoją przygodę z czytaniem. Mamy nadzieję, że lektura stanie się dla nich źródłem radości i wiedzy, zarówno podczas wspólnego czytania z najbliższymi, jak i samodzielnego odkrywania nowych historii.
Akcja integracja
W miniony piątek klasa 6 wraz z wychowawcą i rodzicami udała się na kręgle, aby spędzić wspólnie czas i zacieśnić więzi. To była doskonała okazja do integracji, zabawy i zdrowej rywalizacji.
„Więcej szacunku dla młodego wizerunku”
Nasza Szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii Rzeczniczki Praw Dziecka „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, której celem jest podkreślenie znaczenia ochrony wizerunku młodych osób w Internecie w trosce o ich bezpieczeństwo, prywatność oraz działania w duchu poszanowania ich praw. Kampania ma pokazać, że: -szacunek zaczyna się od dialogu, należy rozmawiać z młodymi ludźmi czy chcą aby ich wizerunek był publikowany -odpowiedzialność leży po stronie dorosłych, warto pamiętać , że to co publikujemy dziś, może zostać wykorzystane w przyszłości w sposób, którego nie przewidzieliśmy - prawo do prywatności to fundament, dzieci i młodzież mają prawo do ochrony swojego wizerunku, niezależnie od wieku. W celu realizacji założeń kampanii pedagog Anna Dzwoniarska przeprowadziła zajęcia dla uczniów, rodzicom przekazano artykuł nt. Jak chronić wizerunek dziecka w Internecie? a na stronie internetowej szkoły oraz fanpage szkoły na Facebooku zamieszczono infografiki ze strony internetowej RPD.
Zabawa na śniegu połączona z nauką
Zima to czas, kiedy uczniowie z radością wybiegają na śnieg, by oddać się beztroskiej zabawie, ale śnieżne szaleństwo to również doskonała okazja do nauki. Podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, uczniowie przekonali się, że śnieg to nie tylko biały puch, ale także fascynujący materiał do poznawania geometrii. Uczniowie rysowali na śniegu figury geometryczne i omawiali ich właściwości.
Zabawa na śniegu nie tylko uczyła geometrii, ale także rozwijała kompetencje emocjonalno-społeczne uczniów. Wspólne rysowanie figur wymagało współpracy, komunikacji i rozwiązywania problemów. Dzieci uczyły się dzielić zadaniami, negocjować i wspólnie dążyć do celu. Zajęcia zakończyły się ćwiczeniami rozwijającymi funkcje mózgu.
Prelekcja dla Rodziców: "Jak rozpoznawać symptomy obniżonego nastroju i depresji u dzieci"
W dniu 12 lutego 2025 roku w naszej szkole odbyła się niezwykle cenna i ważna prelekcja dla rodziców, poświęcona tematyce obniżonego nastroju i depresji u dzieci. Spotkanie poprowadziła pani psycholog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Mieście Lubawskim, która w przystępny i zrozumiały sposób omówił trudne zagadnienia związane z rozpoznawaniem symptomów tych problemów u dzieci i młodzieży. Podczas prelekcji rodzice mieli okazję dowiedzieć się, jak odróżnić typowe dla dziecięcego wieku zmiany nastroju od niepokojących sygnałów, które mogą wskazywać na obniżony nastrój lub depresję. Psycholog szczegółowo omówiła najczęstsze objawy, na które warto zwrócić uwagę, takie jak:
*Smutek i przygnębienie: Długotrwałe uczucie smutku, które nie mija po krótkim czasie.
*Utrata zainteresowań: Brak chęci do zabawy i aktywności, które wcześniej sprawiały dziecku radość.
* Zmiany w apetycie i śnie: Problemy z jedzeniem (zarówno nadmierne, jak i brak apetytu) oraz trudności z zasypianiem lub nadmierna senność.
* Drażliwość i płaczliwość: Częste wybuchy złości, płacz bez powodu lub nadmierna reakcja na drobne problemy.
*Izolacja: Unikanie kontaktu z rówieśnikami i rodziną, wycofywanie się z życia społecznego.
*Problemy z koncentracją: Trudności ze skupieniem uwagi, zapominanie i problemy z nauką.
* Myśli samobójcze: W skrajnych przypadkach, pojawienie się myśli o śmierci lub samobójstwie.
Psycholog podkreśliła, że rozpoznanie symptomów obniżonego nastroju lub depresji u dzieci nie jest łatwe, ponieważ dzieci często maskują swoje problemy lub nie potrafią ich wyrazić werbalnie. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli uważni i reagowali na wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka. Spotkanie z było niezwykle cenne i z pewnością pomoże rodzicom w lepszym zrozumieniu problemów emocjonalnych, z jakimi mogą borykać się ich dzieci. Dzięki zdobytej wiedzy, rodzice będą mogli szybciej reagować na niepokojące sygnały i zapewnić swoim dzieciom odpowiednie wsparcie.
Jesień w oczach najmłodszych - relacja z projektu e-Twinning "Spotkanie z Jesienią"
W tym roku uczniowie klas 0, I i III pod opieką p. Kamili Piekło, Urszuli Szram i Anny Dzwoniarskiej wzięli udział w niezwykle kreatywnym projekcie e-Twinning "Spotkanie z Jesienią". Celem tego projektu było rozwijanie wyobraźni i umiejętności pracy w zespole poprzez wspólne działania artystyczne, których tematem przewodnim była oczywiście jesień. Uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tej kolorowej pory roku, doskonalić umiejętności komunikacyjne oraz rozwijać współpracę międzyklasową i międzyszkolną w niezwykle twórczy i angażujący sposób. W ramach projektu "Spotkanie z Jesienią" dzieci podjęły się wielu ciekawych wyzwań. Wspólnie stworzyły logo projektu, co wymagało od nich kreatywnego myślenia i umiejętności graficznych. Ponadto, dzieci zaangażowały się w pisanie bajki "Jesień Jerzyka Jeżego", rozwijając swoje umiejętności literackie i wyobraźnię. Kolejnym etapem projektu było stworzenie niezwykłej "Księgi Gadających Warzyw i Owoców" poprzedzone działaniami kulinarnymi z wykorzystaniem jesiennych owoców lub warzyw. W ramach projektu powstało również "Jesienne ABC o Jeżach", które w zabawny i edukacyjny sposób przybliżyło dzieciom wiedzę na temat tych sympatycznych zwierząt. Dodatkowo, uczniowie stworzyli galerię przepięknych prac plastycznych, przedstawiających jesienne krajobrazy i motywy. Dzieci wzięły również udział w CodeWeek, odkodowały jesienne prace.
Projekt "Spotkanie z Jesienią" był dla uczniów niezapomnianym doświadczeniem, które pozwoliło im rozwinąć swoje talenty, nauczyć się pracy w zespole oraz poszerzyć wiedzę na temat jesieni. Jesteśmy przekonani, że ten projekt na długo zagości w pamięci naszych uczniów i będzie inspiracją do dalszych twórczych działań. Zachęcamy do obejrzenia galerii prac uczniów oraz zapoznania się z efektami ich pracy.
#eTwinning #SpotkanieZJesienią #Kreatywność #PracaZespołowa #EdukacjaWczesnoszkolna
Godzina dla młodych głów
Nasza szkoła bierze udział w programie "Godzina dla młodych głów".
WOŚP
Wolontariusze z naszej szkoły kwestowali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy za zaangażowanie i wszystkie datki wrzucone do ich puszek.
Dzień Babci i Dziadka
22 stycznia to bardzo radosny dzień w naszej szkole. Gościliśmy w naszych szkolnych progach wyjątkowych gości - kochane Babcie i drogich Dziadków.
Uczniowie ze wszystkich klas wystąpili z akademią słowno - muzyczną. Nie zabrakło tańców w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły, oraz konkursów, w których brali udział nasi goście.
Spotkanie uczniów z dzielnicowym – Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych
W dniu 23.01.2025r uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łąkorzu mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z dzielnicowym panem Andrzejem Szymańskim. Spotkanie było poświęcone tematyce bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych. W trakcie spotkania funkcjonariusz omówił najważniejsze zasady, których uczniowie powinni przestrzegać, aby ich czas wolny był nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny. Poruszono tematy dotyczące: - bezpiecznego poruszania się po drogach i korzystania z chodników, szczególnie w okresie zimowym, gdy warunki atmosferyczne mogą być trudne; - zasad zachowania podczas zabaw na śniegu i lodzie, ze szczególnym naciskiem na unikanie wchodzenia na zamarznięte jeziora, stawy czy rzeki; - bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi oraz unikania ryzykownych sytuacji; - zasad korzystania z internetu i ochrony swojej prywatności w sieci. Dzielnicowy w sposób przystępny i interesujący przekazał wiedzę, wzbogacając swoją prelekcję przykładami z codziennej pracy policji. Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań, na które funkcjonariusz chętnie odpowiadał, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Podsumowując spotkanie, dzielnicowy zaapelował do dzieci o rozwagę i odpowiedzialne podejście do własnego bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że przestrzeganie podstawowych zasad może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.
LEKCJA OTWARTA Z HISTORIĄ ŁĄKORZA W TLE
17 stycznia 2025 roku odbyła się lekcja otwarta, podczas której uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy projektowej. Tematem przewodnim była historia wsi Łąkorz. Projekt, który trwał od września do stycznia, skupiał uczniów na zbieraniu źródeł historycznych dotyczących Łąkorza. Młodzi badacze zgłębili historię szkoły, kościoła, muzeum lokalnego oraz wiatraka, odkrywając przy tym wiele ciekawych faktów. Metoda projektu okazała się niezwykle skutecznym narzędziem w rękach nauczyciela historii. Dzięki niej uczniowie aktywnie uczestniczyli w procesie uczenia się, rozwijając przy tym umiejętności badawcze, analityczne oraz prezentacyjne. W lekcji uczestniczyli nauczyciele oraz zainteresowani rodzice i goście, którzy mieli okazję podziwiać zaangażowanie i pasję młodych historyków z klasy 6. Lekcja ta była ostatnim etapem innowacji historycznej „Historia lokalna na cel-owniku”. Poza tym jest elementem projektu Erasmus +.
Spotkanie z sędzią Marcinem Perlińskim – lekcja prawa dla uczniów klas VI-VIII
Dnia 20 stycznia 2025 roku naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość – sędzia Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim, pan Marcin Perliński. Spotkanie było skierowane do uczniów klas VI-VIII i stanowiło niezwykłą okazję do zgłębienia wiedzy na temat pracy w wymiarze sprawiedliwości oraz praw i obowiązków dzieci. Pan sędzia przybliżył uczniom zagadnienia związane z prawami i obowiązkami dzieci. Uczniowie dowiedzieli się, jakie prawa przysługują im zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka oraz jakie obowiązki mają wobec rodziny, szkoły i rówieśników. Nasz gość opowiadał również o swojej ścieżce edukacyjno-zawodowej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda droga do zawodu sędziego, jakie studia należy ukończyć oraz jakie cechy są szczególnie ważne w tej pracy. Sędzia Kowalski opowiadał o wyzwaniach, z jakimi spotyka się na co dzień, oraz o odpowiedzialności związanej z podejmowaniem decyzji mających wpływ na życie innych ludzi. Uczniowie mieli okazję przywdziać sędziowską togę i łańcuch oraz togę adwokata i prokuratora. Spotkanie było nie tylko ciekawą lekcją prawa, ale także inspiracją do rozwijania zainteresowań związanych z zawodami prawniczymi. Dziękujemy panu sędziemu za poświęcony czas. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia na stałe wpiszą się w kalendarz szkolnych inicjatyw.
WOŚP
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się akcja na rzecz WOŚP. Pani Jola i Pani Gosia przygotowały pyszne domowe zapiekanki, które wolontariusze wspólnie z opiekunem sprzedawali na przerwach oferując jako drugie śniadanie. Pieniądze ze sprzedaży zasiliły naszą stacjonarną puszkę 33 finału WOŚP.
Warsztaty bożonarodzeniowe
W dniu 20 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Dzieci miały okazję wykonać strioki, ozdoby i witraże.
Przyrzeczenie zuchowe.
"Obiecuję, że będę się starał być dobrym zuchem i zawsze przestrzegać Prawa Zucha"
Dzieci z 40 GZ Leśne Zuchy 17 stycznia złożyły przyrzeczenie zuchowe. To wielkie wydarzenie dla wszystkich zuchów.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na harcerskim szlaku.
Zuchowa Wigilia
Wigilia u zuchów to nie lada przeżycie.
Jest to ich ostatnia w tym roku zbiórka.
Czas tym bardziej niezapomniany, gdyż najstarsi z nich żegnają się z barwami gromady i corocznym zwyczajem wstępują w szeregi 1 WDH Patriam.
Jest to dla nich wielkie przeżycie, często towarzyszące wzruszenie i łzy nie dziwią wówczas nikogo.
Po uroczystym apelu zuchy zasiadły do wspólnego poczęstunku.
Jasełka
Rozstrzygnięcie konkursu na piękną choinkę
W dniu 16 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniej udekorowane, klasowe drzewko świąteczne.
Komisja bardzo skrupulatnie przyglądała się wszystkim choinkom i liczyła punkty.
W kategorii klas 0 - 3 -
I miejsce otrzymali uczniowie z klasy I
W kategorii klas 4 - 8
I miejsce otrzymali uczniowie z klasy VI
Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy!!
MIKOŁAJKI W KLASIE 7
4.12 uczniowie klasy 7 zorganizowali klasowe Mikołajki. Uczniowie wręczyli sobie prezenty, przygotowali poczęstunek, a także wspólnie ustroili choinkę. Był to bardzo mile spędzony czas raze.
Archiwum Aktualności